Ako si vybrať: hamaku | Doprírody.sk

Martin Šípoš
So 28 jún 2014

Často sa stretávam s tým, že ľudia majú problém s výberom vhodnej výstroje. Nepoznajú dôležité rozdiely medzi výrobkami alebo si ich nevedia predstaviť v praxi.

 

V tomto článku sa budeme venovať výberu hamaky. Ozrejmíme si, na čo má pri jej výbere človek myslieť, s čím (ak vôbec) má rátať do budúcnosti a pozrieme sa na zopár najrozšírenejších modelov.

 

 

Anatómia hojdacej siete (hamaky)

 

Viacerí známi sa ma pýtajú, v čom je kľúčový rozdiel medzi hojdacou sieťou do záhrady a turistickou hamakou. Zásadná odlišnosť spočíva vo výške ťažiska, použitom závesnom systéme a látke.

 

Zatiaľ čo u záhradných hamák sa najčastejšie stretávame s bavlnou, alebo v horšom prípade, hrubou sieťovinou, turistická hojdacia sieť je vyrobená z ľahkého a pevného materiálu. Najčastejšie ide o nylon, polyamid alebo polyester.

 

Väčšina závesných ležadiel do záhrady je na oboch koncoch vybavená širokými rozpernými tyčami, z ktorých ide množstvo tenkých šnúr k centrálnemu kotviacemu bodu. Tento systém je pre použitie v teréne nevhodný z dvoch dôvodov:

 

1) Tenké lanká majú veľkú tendenciu zamotať sa a zbytočne navyšujú hmotnosť. Podľa konštrukcie hamaky môžu navyše predstavovať bezpečnosté riziko:

počas nastupovania/vystupovania sú najviac namáhané tenké lanká na okraji hamaky, ktoré túto záťaž nemusia dlhodobo vydržať. Zdroj obrázku: internet

 

 

 

2) Horizontálne rozperné tyče posúvajú ťažisko ležiacej osoby tesne pod okraj, v niektorých prípadoch dokonca ešte vyššie. Vtedy je veľmi ľahké sa s hamakou prevrátiť a vypadnúť z nej. Zdroj obrázku: internet

 

 

 

Hamaka pre bezpečný a pohodlný spánok v prírode je, ako som už spomínal, vyrobená zo syntetických materiálov, ktoré sú ľahké, pevné a odolné. Jej kotviaci systém používa centrálny tunel na oboch koncoch, cez ktorý je prevlečené nosné lano. Tým je vaša hmotnosť ideálne rozložená a ani pri častom nastupovaní/vystupovaní nehrozí poškodenie nosného systému.

 

Na čo sú hamake vrstvy

 

Hamaky sa najčastejšie zvyknú deliť podľa počtu vrstiev látky na jednovrstvové a dvojvrstvové. Akousi samostatnou kategóriou sú hamaky zateplené, závesné stany a podobne. Poďme sa na jednotlivé typy pozrieť podrobnejšie a povieme si o ich rozdieloch v praktickom použití.

 

Jednovrstvové hamaky

 

Zväčša ide o základné modely, ktoré sa vyznačujú nižšou cenou a kompaktnejším balením. V protiklade stoja o niečo menšie celkové rozmery, takže spánok, najmä pre vyššie postavy, nemusí byť až tak pohodlný. Do budúcna treba tiež zvážiť prípadné náklady na kúpu externej moskytiéry a absenciu priestoru pre vloženie karimatky. Pokiaľ sa počas spánku silno prehadzujeme, tak sa môže ľahšie stať, že si karimatku posunieme bokom a vzniknú studené miesta. To je možné eliminovať pomocou závesného zateplenia - underblanketu.

 

 

Akousi špecialitkou v kategórii jednovrstvových hamák je model DD Superlight. Vyznačuje sa extrémne malými rozmermi v zbalenom stave, no po rozbalení sa jedná o hamaku štandardnej veľkosti, ktorá umožní aj vyšším ľuďom komfortný spánok. Jej vyššia cena je daňou za minimalistické rozmery, vysokú pevnosť a kotviaci systém whoopie slings, ktorý je súčasťou balenia.

 

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že jednovrstvové hamaky sú vhodné pre relax na pláži, na záhrade alebo kdekoľvek v prírode. S výnimkou DD Superlight a modelov slovenskej výroby Hamak s väčšími rozmermi nie sú vhodné pre dlhodobejší pobyt v prírode (viac ako 1-2 noci).

 

Dvojvrstvové hamaky

 

Vo všeobecnosti najčastejšie používané. Delia sa na modely s integrovanou moskytiérou a bez nej. S rozmermi približne 2,7 x 1,5 m umožnia pohodlný spánok takmer kdekoľvek. Dve zatvárateľné vrstvy umožnia zafixovanie karimatky, takže aj počas rušného spánku je jej prípadný posun minimalizovaný. Väčšina dvojvrstvových modelov s moskytiérou váži okolo 1,5 kg a má väčšie rozmery v zbalenom stave. Hamaky rovnakej konštrukcie bez moskytiéry sú s váhou okolo 700g.

 
 

Veľkou výhodou uzatvárateľnej dvojvrstvovej konštrukcie je možnosť spať medzi nimi. V chladnom obdodbí to vie významne napomôcť tepelnému komfortu.

 

Závesné stany

Zaujímavým a netradičným predstaviteľom hamák je DD Jungle superlight. Pomocou oblúkových rozperných tyčiek a odnímateľnej tretej vrstvy je možné vytvoriť zavesený stan s nepremokavou strechou. Súčasťou balenia je aj kompletný systém whoopie slings. S touto hamakou môžete nocovať na zemi i vo vzduchu pri hmotnosti cca 1,5 kg.

 

 

Čomu sa venovať pri výbere

 

Najprv je potrebné zamyslieť sa, kde a v ktorom ročnom období budeme spať v hamake najčastejšie. Pokiaľ sa chceme iba hompáľať doma na záhrade alebo v neďalekom parku počas leta, na hamaku budú kladené určite iné požiadavky ako na celoročne využívaný model pre diaľkové pochody.

 

Ak bude Vaša hamaka väčšinu času zavesená doma na záhrade alebo balkóne, prikloňte sa k jednovrstvovej konštrukcii a za ušetrené eurá si užite výlety do prírody. Časom zvážte dokúpenie externej moskytiéry, pretože nič nepokazí pokojnú noc vonku tak, ako nálety bodavého hmyzu.

Z ponuky nášho obchodu si užijete veľa zábavy pohodlia s modelom Hamak.

 

Kto rád trávi svoj čas v prírode a užíva si v nej nejdnu noc, isto ocení výhody dvojvrstvovej konštrukcie. Za zamyslenie stojí rozhodnutie, či sa poobzerať po modeloch s integrovanou moskytiérou (človek ušetrí niekoľko €) alebo si vziať model bez moskytiéry a tú si kúpiť zvlášť. Keď ju nepotrebujete, môžete ju nechať doma a mať v batohu viac miesta. Je to o osobnej preferencii, kedy na jednej strane integrovaná moskytiéra poskytuje vždy aj pocit akéhosi súkromia. Na strane druhej je tu zbaliteľnosť (bezmoskytiérové hamaky sú skladnejšie a ľahšie) a možnosť nechať moskytiéru podľa potreby doma.

 

V prípade, že má hamaka nepremokavú úpravu, môžete ju v počas nečakaného dažďa (keď nemáte naporúdzi celtu) otočiť nepremokavou stranou hore a použiť ako závesné bivakovacie vrece. Samozrejme, má to svoje obmedzenia a komfortu kombinácie hamaka + celta sa to nevyrovná.

Z ponuky nášho obchodu sú pre vás ideálne modely DD Frontline, nepremokavý DD Travel a z bezmoskytiérových DD Camping.

 

Pokiaľ radi spíte na zemi a súčasne chcete vyskúšať hojdanie sa vo vzduchu, nahraďte svoj stan modelom DD Jungle superlight

 

Komentáre

Mam model DD Travel a je super zopár dáždikov už som s nim zažil a všetko ustal bez problemov.

Pridať nový komentár