Ako si vybrať: spacák | Doprírody.sk

Martin Šípoš
Ut 7 okt 2014

Často sa stretávam s tým, že ľudia chcú spací vak, no sami dobre nevedia čo všetko by mal spĺňať, s akými teplotami môžu v skutočnosti rátať a poľa čoho vlastne vyberať. 

 

Toto je druhá časť zo seriálu, ktorý má za úlohu poskytnúť základný prehľad o danej problematike a napomôcť vám pri rozhodovaní, ktorú vec si kúpiť. V minulom dieli sme sa venovali výbere hamaky. V tomto dieli si povieme o spacákoch, ich vnútornej konštrukcii, typoch izolačných náplní a ich vlastnostiach. Spomenieme si aj chaos v teplotných normách a vysvetlíme si, čo znamenajú jednotlivé tepelné parametre.

 

 

Anatómia spacieho vaku

 

Spací vak je v jednoduchosti akási veľká termoska. Jeho úlohou je zabezpečiť nám komfortný spánok tým, že okolo nás vytvorí izolačný obal. Našou úlohou je zas vykúriť si jeho vnútro tak, aby nám v ňom bolo príjemne. Na toto niektorí ľudia zabúdajú a očakávajú, že ich spacák bude hriať, pričom on "len" izoluje.

 

Loft

Mohlo by sa zdať, že od chladného okolia nás chráni izolačná náplň, perie alebo duté vlákno, no v skutočnosti je to vzduch, ktorý je v nej obsiahnutý. Preto je tak dôležité sledovať u spacákov ich nadýchanosť, tzv. loft. Čím je spacák nadýchanejší, tým je schopný pohltiť viac vzduchu a lepšie izolovať = bude nám v ňom teplejšie. S vekom sa schopnosť izolačnej náplne udržiavať loft stráca. Závislosť straty loftu od veku nie je lineárna, ale má charakter zostupnej paraboly, teda čím je spacák starší, tým rýchlejšie stráca svoju nadýchanosť. Toto je veľmi dôležité uvedomiť si pri plánovaní predovšetkým zimných výletov.

 

Izolačná náplň

Už sme si vysvetlili, že pre príjemný spánok je kľúčové množstvo zachyteného vzduchu v izolačnej vrstve. Pre jej konštrukciu sa najčastejšie používajú 2 typy materiálov: perie a duté vlákno. Poďme sa na ne podrobnejšie pozrieť a a rozobrať ich vlastnosti.

 

Perie

Historicky sa ako jeden z najstarších materiálov pre výplň spacích vakov používalo perie. Má najlepší pomer izolácia/hmotnosť/zbaliteľnosť a preto sú páperové spacáky ľahké a kompaktné. Keďže perie je drahá surovina, aj cena týhto spacákov je vyššia ako pri plnení syntetikou. Samozrejme, že nestačí iba "ošklbať voľajakého vtáka" a vytešovať sa. Najčastejšie sa používa zmes peria a páperia z husy severskej. Perie má rôznu kvalitu a s tým aj rozdielne vlastnosti a iné parametre, ktoré sú ale vysoko nad rámec tohto článku. Pre základný úvod do problematiky izolačných materiálov si povedzme, že pri spacákoch plnených perím je dôležité sledovať pomer perie/páperie a plnivosť, ktorá sa meria v jednotkách "cuin". Plnivosť predstavuje pomer, koľko kubických palcov (16,39 cm3) zaberie americká unca (28,35 g) peria. Komplikované? Pre jednoduchosť si stačí zapamätať:

 

300 cuin je nízka kvalita peria (vhodná pre základné letné spacáky),

400-450 cuin je stredná kvalita peria (kvalitné letné spacáky)

500-550 cuin je dobrá kvalita peria

550-750 cuin je veľmi dobrá kvalita peria (trojsezónne a zimné spacáky)

nad 750 cuin je excelentná kvalita peria (kvalitné zimné spacáky)

 

Páperové spacáky sú ľahké, dobre zbaliteľné a vynikajúco izolujú. No majú aj svoju horšiu stránku, náchylnosť na zvlhnutie. Perie, keď je mokré, rapídne stráca loft a jeho izolačné vlastnosti takmer úplne zanikajú. Tento neduh sa dá do istej miery obísť pomocou parozábran, na ktoré sa pozrieme v inom článku. Páperové spacie vaky patria predovšetkým do zimy a snežného podnebia. Sneh je hydroskopický, pohlcuje vodu a udržiava vzduch suchý. Pri balení na zimnú výpravu oceníte aj ich výbornú zbaliteľnosť a nízku hmotnosť, takže v batohu ostane viac miesta na ďalšiu potrebnú výstroj.

 

Duté vlákno

S cieľom vyhnúť sa citlivosti na vlhkosť bola vyvinutá syntetická náhrada peria, duté vlákno, ktoré sa mu svojimi izolačnými vlastnosťami už takmer vyrovná. V outdoorovom a bushcraftovom použití je v súčasnosti najpoužívanejším izolačným materiálom a budem sa mu venovať o čosi viac. Jeho výrobné náklady sú nižšie a tak sú aj spacáky plnené syntetikou výrazne lacnejšie. Jeho vlastnosti mu umožňujú vytvárať loft a tým izolovať aj keď je mierne vlhké. Poznáme dva základné typy izolácie dutým vláknom: krátke jadro a monovlákno. Krátke jadro predstavuje veľké množstvo kratších dutých vlákien o dĺžke do 5 cm. Tieto vlákna sa do seba zakliesnia a vytvoria tak dutiny, kde je uväznený vzduch. Takýto typ izolačného materiálu používa napr. Primaloft alebo Thinsulate. Monovlákno funguje na podobnom princípe, no použité vlákna majú veľkú dĺžku. Typickými predstaviteľmi tejto technológie sú napr. G-loft, Polarguard a Climashield.

 

Krátke vlákna sú pohyblivejšie a menšieho priemeru. Vďaka týmto vlastnostiam je možné spacáky plnené krátkymi časťami zbaliť na menšie rozmery. Vlákna sú viac natlačené na seba, teda vzniká viac dutých priestorov so vzduchom a materiál poskytuje lepší pomer izolácia/objem. Má to však aj nevýhody. Keďže sa materiál môže viac hýbať, zvyknú sa v spacáku postupne objaviť studené miesta, kde je izolácia stenšená. S používaním krátke vlákna rýchlejšie strácajú svoju nadýchanosť (loft) a objem uväzneného vzduchu sa zmenšuje. Preto je pre takto plnené spacie vaky dôležité ich občasné natriasanie a načechrávanie, čo napomôže ich dlhšej životnosti.

 

Monovlákno lepšie odoláva častejšiemu používaniu, udržiava si loft a nezvykne vytvárať studené miesta. No je horšie zbaliteľné a na začiatku má o niečo horší pomer izolácia objem. Tu vzniká dilema: uprednostniť krátke vlákna alebo monovlákno? Nový spacák plnený krátkymi vláknami bude lepšie zbaliteľný, teplejší a ľahší. No už po roku častého používania sa vážky otočia v prospech monovlákna. Nemôžem jednoznačne povedať, ktorý typ izolácie je lepší, pretože pre superľahké spacáky, u ktorých človek ráta s ich častejšou výmenou, bude krátke vlákno jednoznačný víťaz. Pokiaľ však chcete, aby vám spací vak slúžil nejaký ten rok, možno by som sa priklonil viac na stranu monovláknovej technológie.

 

 

Duté vlákno neleží v spacáku ako množstvo rovných rúrok, je stočené do podoby akýchsi pružín, ktoré sú rôzne poprepletané a zakliesnené. Ako som už spomínal, vytvára sa tým množstvo dutín, v ktorých je uväznený vzduch, ktorý nás izoluje. K špiralizácii vlákna môže dôjsť viacerými spôsobami: Mechanicky, kedy je vlákno silou skrútené a vďaka nepružnej deformácii si zachováva svoj zvinutý tvar. Teplotne, kedy je vlákno z výroby zohriate na

určitú teplotu a pri chladnutí sa skrúti. Kompozitnou technológiou (používanou fy Carinthia), kedy vlákno pozostáva z dvoch typov materiálov o rozdielnej tepelnej rozťažnosti. Po vytiahnutí monovlákna sa v procese ochladzovania každá zložka stiahne na inú dĺžku a tým je dosiahnutá špiralizácia, ktorá je zakódovaná do molekulovej pamäte vlákna a je najtrvalejšia. 

 

Vývojom neprechádza iba vonkajší tvar a dĺžka vlákien, ale aj ich vnútro. V súčasnosti majú duté vlákna tenké steny s jedným veľkým alebo viacerými menšími kanálikmi. Pri jednodutinovej konštrukcii, typickej napr. pre Polarguard 3D alebo G-loft, má kanál tvar podobný trojuhoľníku (príčinou je vyššia pevnosť vlákna). Pri použití viacerých menších kanálikov je tvar dutiny okrúhly. Podľa požadovaného teplotného určenia sa líši aj ich počet vo vlákne, ktorý sa najčastejšie pohybuje medzi 2-7.

 

Komorový systém

Izolačná náplň nie je v spacáku iba voľne natlačená, je usporiadaná v samostatných komorách. Tie sa zvyčajne prekrývajú, aby sa minimalizovali prázdne a studené miesta. Komory bývajú rôzneho tvaru. 

Tvar komôr páperového spacáku:

A) "H" komory, pre zabránenie vzniku studených miest musia byť použité vo vrstvách

B) "Z" komory, čiastočne eliminujú vznik studených miest

C) "V" komory, dobrá kontrola nad rozložením peria

D) "alfa" komory, dobrá kontrola nad rozložením, náročné na výrobu = drahé

 

 

Tvar komôr spacáku plneného dutým vláknom:

E) sendvičová konštrukcia zabraňuje vzniku studených miest

F) šindľová konštrukcia pre lepšiu zbaliteľnosť

G) kombinovaná trojvrstvová konštrukcia do tuhých mrazov

Obrázky prevzaté z "Horolezecká metodika"

 

Tvar spacieho vaku

Bolo vyvinutých množstvo tvarov a strihov spacákov pre rôzne špecifické úlohy. Slonia noha pre polárnikov cestujúcich na ľahko, posedový vak pre poľovníkov, no pre turistiku sú najčastejšie dva typy: obdĺžnik a múmia. Obdĺžnik, inak tiež nazývaný dekový typ, je vývojovo starší a poskytuje najviac miesta. Vďaka tomu je spánok v ňom komfortnejší, no súčasne je nadbytok vnútorného priestoru príčinou horších izolačných vlastností. Obdĺžnik sa dá zipsom kompletne rozopnúť a použiť ako deka (odtiaľ názov "dekový typ") pre dve osoby. Pre jeho slabšie teplotné parametre sa zvyčajne používa na chatách, kempoch a autoturistike v karavanoch. Hamakárom tiež niekedy slúži k domácej výrobe underblanketov. Tvar múmie lepšie obopína postavu a vďaka anatomickému tvarovaniu je v ňom podstatne menej hluchého priestoru, ktoré musí naše telo vyhriať. 

 

Spacák by nám nemal byť príliš dlhý, aby nevznikol prázdny priestor pri chodidlách, odkiaľ by sme potom cítili chlad. Je dobrým zvykom dať si preventívne k nohám oblečenie na druhý deň. Jednak bude ráno príjemne vyhriate a súčasne nám bude v spacáku teplejšie na nohy. Niektoré firmy s touto praxou dokonca počítajú pri navrhovaní svojich strihov a na koniec spacieho vaku umiestňujú akúsi "kapsu" na oblečenie pomocou lichobežníkového tvaru footboxu - priestoru pre chodidlá.

 

Teplotný komfort a normy

 

Po trochu teoreitckejšej prvej kapitole sa dostávame k praktickým dôsledkom: bude nám v spacáku zima alebo teplo? Do akých podmienok sa daný spacák vôbec hodí? Spočiatku bol v teplotnom určení spacákov skutočný chaos: na našom území sa používala Francúzska norma, Rakúska norma, norma podľa USA...Na štandardizáciu sa však od roku 2002 v EÚ používa výlučne norma EN 13537. Tá predpisuje výrobcom stanoviť 4 teplotné parametre, pričom musí byť uvedený aspoň Tlim a Text:

Tmax = teplota, pri ktorej začína byť v čiastočne zapnutom spacáku nepríjemné teplo

Tcomf = teplota, pri ktorej sa pohodlne vyspí štandardná 60 kg žena

Tlim = teplota, pri ktorej sa pohodlne vyspí štandardný 70 kg muž

Text = teplota, pri ktorej spacák udrží základné životné funkcie, zabráni omrzlinám a podchladeniu

 

Štandardný muž a žena podľa EN 13537 Muž Žena
Vek (rok) 25 25
Hmotnosť (kg) 70 60
Výška (cm) 173 160
Povrch tela (m2) 1,83 1,62
Hustota výkonu (Wm2) 47,5 44,4
Výkon bazálneho metabolizmu (W) 87 72

 

Keď si túto normu rozmeníme na drobné a s prihliadnutím na fakt, že každý máme inak nastavený metabolizmus (tvorbu telesného tepla), môžeme spacáky zatriediť na:

Letné: Tlim = cca 10 °C

Trojsezónne (jar-jeseň): Tlim = cca -10 °C

Zimné: Tlim = cca -25 °C

 

Uvedené teploty sú len orientačné, každý človek má pocit chladu pri inej teplote. Z praktického hľadiska, leté spacáky využijeme predovšetkým v lete a počas teplých jarných nocí, trojsezónne nájdu využitie od jari až do jesene (v lete bude potrebné mať zips otvorený) a zimné sú určené od jesene do jari a zvládnu aj extrémne mrazy. 

 

Ako si vybrať spacák?

 

Väčšina ľudí, s ohľadom na výšku prvotnej investície, volí z hľadiska cena/výkon trojsezónny spacák. Je vhodný pre takmer celoročné využitie. Kúpiť si zvlášť letný a zimný môže byť pre začínajúceho bushcraftera/turistu dosť finančne náročné. Trojsezónny spacák nájde uplatnenie od jari až do jesene (začiatku zimy) a využijeme ho aj v prípade, že sa rozhodneme nocovať vonku v tuhej zime. Stačí si kúpiť pomerne lacný letný spacák a použiť ho ako izlačnú vložku. Tým sa zlepší tepelný komfort niekedy až o 10 °C a viac (podľa toho ako kvalitný letný spacák použijeme).

 

 

 

Málokto chodí nocovať do prírody, ak sú teploty pod -15 °C. Odhliadnuc od samotného chladu, takéto táborenie so sebou prináša aj mnohé iné úskalia. Preto sú najčastejšie používané letné a trojsezónne spacie vaky. Letné sú ideálne pre cykloturistiku, motorkárov a všeobecne pre nocovanie na ľahko. Trojsezónne spacie vaky tvoria v našich podmienkach asi najpoužívanejšiu skupinu. Na úkor vyššej hmotnosti oproti letným, poskytnú dostatok komfortu aj počas chladných nocí.

 

Pokiaľ hľadáte ľahký spacák na letnú cykloturistiku, oceníte zbaliteľnosť a nízku váhu modelu Eagle.

 

Cestovatelia, ktorí budú spací vak využívať takmer po celý rok a ocenia výhody centrálneho zipsu, zvážia zosilnený footbox Jura 2 a lepší tepelný komfort Defence 4.

 

Pre náročné zimné expedície a pobyt v nehostinných podmienkach odporúčam stávku na istotu s Carinthia Survival One.

 

 

Ak Vás zaujíma výber výstroje a neviete si rady, dajte mi vedieť! Téma ďalšej časti seriálu je zatiaľ otvorená. Pokiaľ vás niečo zaujíma a potrebujete poradiť, opýtajte sa ma na vystroj@doprirody.sk a v ďalších dieloch sa dočítate viac.

 


 

 

Pripojte sa k viac ako 3500 ľuďom, ktorí zadarmo emailom dostávajú nové články hneď, ako sú publikované.

 

Zateplené topánky vyvinuté pre zvýšenie tepelného komfortu v spacom vaku počas nocovania v extrémne chladných podmienkach. Vďaka odolnej podrážke ich využijete aj pre pohyb v stane, chate alebo pokiaľ trpíte syndrómom studených nôh.

 

Pre lepšie upevnenie na nohu sú booties vybavené dvoma pružnými šnúrkami, ktorými si topánky prispôsobíte presne na svoje chodidlo.

 

Hmotnosť: 130 g (1 topánka)

Vonkajší materiál: Gore-Windstopper, Rip-Stop úprava

Izolácia: duté vlákno G-loft

Podrážka: Cordura

 

K dispozícii v dvoch farbách a veľkostiach.

 

Pridať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.