Ako si vybrať vhodnú celtu | Doprírody.sk

Martin Šípoš
So 30 nov 2013

Pripravili sme pre Vás porovnanie najčastejších tvarov cielt a ich klady aj zápory. Dozviete sa, aká minimálna veľkosť je potrebná pre jednu osobu a ako usporiadať skupinový prístrešok. Nakoniec prinášame prehľad a krátke porovnanie cielt z našej ponuky.

 

Tvar

Najčastejšie sa v praxi stretávame s celtami dvoch tvarov: obdĺžnik a štvorec. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody a hodí sa na iné použitie.

 

Obdĺžnik

Jeho hlavnou devízou je väčšia dĺžka. S celtou tohto tvaru ľahko zakryjete aj väčšie hamaky alebo vyšších nocľažníkov. Najčastejšie sa tento typ používa v konfigurácii obráteného V (viac tvarov prístreškov nájdete tu). Kratšie boky však vtedy poskytujú menšiu ochranu pred vetrom.

 

Táto nevýhoda sa dá v zlom počasí vykompenzovať tak, že nosnú šnúru napneme nižšie, aby celta dočiahla až po zem. Naopak, obdĺžnik exceluje pri stavbe prístrešku v tvare Lean to, kedy ale jeho kratšia strana musí byť aspoň o 20 cm dlhšia ako je výška spiacej postavy.

 

Pokiaľ chceme obdĺžnik použiť na prístrešok napríklad v tvare diamantu, bočné chlopne budú oproti sebe o niečo posunuté. Na jednej strane je to vítané, keďže sa dá do "postele" dostať komfortne z oboch strán, no súčasne netreba zabúdať, že celta nám z jedného boku chráni len hornú časť tela a z opačného dolnú. To sa prejaví najmä vo veternom počasí.

 

Odporúčané použitie: obrátené V, Lean to

 

Štvorec

S týmto tvarom si užijete veľa zábavy pri stavbe rozličných prístreškov. Od kopulovitého stanu, tee pee a lean to, cez tunel a asymetrický tvar, až po klasické obrátené V. Počas silného vetra alebo prudkého dažďa môžu dlhšie bočné steny zvierať ostrejší uhol a tým Vás lepšie ochránia. Len pozor, pokiaľ máte dlhšiu hamaku, aby jej konce spod celty nevytŕčali!

 

Štvorec je ideálny pre prístrešky v tvare diamantu, kedy na dĺžku zakryje aj dlhé hamaky alebo vysokých spáčov. Bočné chlopne sú symetricky v strede, kde človeka chránia pred vetrom. 

 

Odporúčané použitie: diamant, obrátené V, asymetrický... podľa fantázie (nechajte sa inšpirovať)

 

Rozmery

Logika sama napovie, že celta musí mať aspoň jeden rozmer o niečo väčší, ako je výška nocľažníka. Netreba zabudnúť, že musíme rátať aj so spacákom a karimatkou (prípadne aj hamakou), ktoré sú o niečo dlhšie. 

 

Taktiež si treba uvedomiť, že celta má v prvom rade chrániť pred dažďom a vetrom. Najčastejšie sa v prírode používa spôsob šikmej strechy, ktorý najlepšie chráni aj pred prudkou búrkou. Čím ostrejší uhol strecha zviera, o to menej miesta v prístrešku (prípadne musíme mať celtu, ktorá umožní vytvoriť dlhšie steny).

 

Tým sa dostávame k rozmerom. Pre jedného nocľažníka sa pre tvar obráteného V odporúčajú rozmery minimálne 2,5 x 1,3 m. 

 

Organizácia prístrešku

Správny prístrešok nie je len miesto na spanie, ale poskytuje priestor aj pre oddych. Mal by byť tak veľký, aby ste v ňom mohli bezpečne uskladniť batoh, topánky a v prípade dlhotrvajúceho dažďa si aj niečo uvarili (na maličkom ohni, prípadne na variči).

 

Pokiaľ sa o spoločnú strechu delíme s viacerými nocľažníkmi a spíme na zemi, je rozumné obetovať súkromie, naukladať karimatky tesne vedľa seba a vytvoriť tak akési letisko. Batohy naukladáme ku krajom, aby sme minimalizovali prievan. Ak táborimé počas chladných mesiacov, je spoločná strecha veľkou výhodou, keďže si môžeme v prístrešku viac nadýchať. 

 

 

Porovnanie cielt z našej ponuky

 

 

DD Tarp S - obdĺžnik 2,8 x 1,5 m

Ideálna celta pre sólo výlety so spaním na zemi. Malé rozmery v zbalenom stave a nízka hmotnosť. Odporúčame používať v tvare obráteného V s vodiacim lanom napnutým dostatočne nízko.

 

DD Tarp M - obdĺžnik 3,5 x 2,4 m

Pre všetkých, ktorí majú dlhšiu hamaku, prípadne im v konfigurácii obráteného V príde DD Tarp krátka. Okrem iného sú jej rozmery veľmi vhodné pre stavbu Lean to pre jednu osobu.

 

DD Tarp - štvorec 3 x 3 m

Dostatočné rozmery pre tvorbu prakticky ľubovoľného prístrešku. V tvare obráteného V sa pod ňu núdzovo zmestia dvaja hamakári, no ak majú dlhšie hamaky, môže im na ich konce zatekať. Tomu sa dá predísť diamantovým tvarom.

 

 

DD Tarp XL - obdĺžnik 4,5 x 3 m

Maximálna ochrana pre jedného nocľažníka  v každých podmienkach, vykúpená o niečo väčšou váhou. Veľmi vhodná aj pre dve osoby.

 

DD Tarp 4x4 - štvorec 4 x 4 m

Skupinový prístrešok, spoločenská miestnosť, pre rodinu s deťmi... Vďaka veľkým rozmerom je vhodná pre 2 a viac nocľažníkov.

 

 


 

 

Pripojte sa k viac ako 3500 ľuďom, ktorí zadarmo emailom dostávajú nové články hneď, ako sú publikované.

 

Pridať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.