Pripevnenie hamaky | Doprírody.sk

Martin Šípoš
So 7 jún 2014

Jedna z mnohých výhod spánku v hamake je rýchlosť a jednoduchosť jej pripevnenia k stromom.

 

Na začiatok postačí len omotať nosné šnúry okolo stromu, zaviazať na mašličku a vzniknuté očká ešte raz zaviazať. Tento spôsob je síce najjednoduchší, no v daždi neposkytuje žiadnu ochranu pred vodou tečúcou po kmeni stromu a správne vyšponovanie hamaky nemusí byť vždy najjednoduchšie. Preto sa používa viacero rozličných spôsobov pripevnenia hamaky k stromom a v tomto článku si predstavíme 2 najpoužívanejšie: pomocou karabín a whoopie slings.

 

Pripevnenie hamaky pomocou karabín

 

 

Hlavná výhoda tohto systému spočíva v oddelení nosného lana od hamaky pomocou kovovej karabíny. Stekajúca voda po karabíne kvapká na zem a hamaka ostáva suchá. 

 

Do tunelov na koncoch hamaky sa vloží cca 0,4 m nosnej šnúry a pevne zaviaže, uzol musí byť skutočne pevný, ideálne je použiť rybársku spojku a podobne. Tým sa vytvorí na konci hamaky slučka. Jej veľkosť sa snažíme mať čo najmenšiu, aby bola karabína čo najbližšie koncu hamaky a nevytŕčala spod celty na dážď.

 

 

Nosné lano ku karabíne na pevno priviažeme. Jeho voľný koniec pripevníme ku stromu. Odporúčam použiť rýchlorozväzovací uzol.

 

Šnúru skrátime pomocou skracovacieho uzla:

 

 

 

Celý systém si môžete pozrieť aj na videu.

 

Pripevnenie hamaky pomocou whoopie slings

 

Materiál amsteel blue, z ktorého sú whoopie slings vyrobené, patrí medzi najpevnejšie laná súčasnosti. Je ľahký, pláva na hladine a je dutý. Práve posledná zmienená vlastnosť sa využíva pri výrobe samosvorných slučiek, whoopie slings. Princíp ich fungovania je podobný čínskej pasci na prsty: čím viac človek ťahá, tým pevnejšie drží. Whoopie slings predstavujú moderný a komfortný spôsob pripevnenia hamaky k stromom s plynulým nastavením dĺžky bez viazania uzlov.

 

 

Whoopie slings sa skladajú z pevnej a pohyblivej slučky. Pevná slučka sa prevlečie cez tunel na konci hamaky a pomocou líščej slučky sa ukotví. Pohyblivá slučka smeruje k stromu. Na rozdiel od kotvenia pomocou karabín, okolo stromov je potrebné omotať pevný popruh (tree hugger), ku ktorému sa whoopie slings pripnú karabínou (na obrázku je použitý popruhový typ). Tree hugger šetrí kôru stromov a vďaka našitým očkám nie je potrebné viazať žiadne uzly. 

 

 

Teraz hamaku vyšponujeme. Tu sa prejaví hlavná devíza tohto spôsobu pripínania hamaky: whoopie slings umožňujú rýchle plynulé nastavenie vyšponovania bez viacnásobného povoľovania a viazania uzlov. Keď je hamaka nezaťažená, stačí len potiahnuť za koncovú šnúrku a whoopie sling sa skráti. Potiahnutím za vnútornú časť priebežnej slučky sa whoopie sling predĺži. Dobre to ilustruje výňatok z návodu k hamake DD Superlight hammock:

 

 

Keďže aj spôsob pripevnenia hamaky pomocou whoopie slings používa karabíny, taktiež poskytuje ochranu pred vodou stekajúcou po kmeni stromu. Whoopie slings sú oproti klasickým nosným šnúram o niečo drahšie (bežné nosné šnúry sú súčasťou takmer každej hamaky), no odvďačia sa podstatne nižšou váhou, menšími rozmermi a komfortom plynulého nastavenia vyšponovania.

 

Nech už svoju hamaku k stromom viažete tak alebo onak, je to o pohode a príjemnom dni strávenom v prírode. Nech sa Vám dobre visí!

 

 


 

 

Pripojte sa k viac ako 3500 ľuďom, ktorí zadarmo emailom dostávajú nové články hneď, ako sú publikované.

 

Hygienická vložka napomáha udržiavať Váš spacák čistý a výrazne predlžuje jeho životnosť.

 

Zabraňuje zašpineniu spacieho vaku, ktorý potom nie je potrebné tak často prať. Pri každom praní sa izolačná náplň spacáku ničí a stráca svoje vlastnosti.

 

Vložka taktiež mierne zvýši jeho tepelný komfort a v teplom počasí je možné ju použiť ako samostatný letný spacák. 

 

Pomocou šnúrok je možné vložku pripevniť do spacákov Tropen a Defence 4, takže v spacom vaku pevne drží. Centrálny zips umožní pohodlný vstup.

 

Materiál: bavlna

 

Dve veľkosti 185 a 200 pre lepšiu kompatibilitu s Vašim spacím vakom.

 

Pridať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.