Prístrešky z celty v praxi | Doprírody.sk

Martin Šípoš
Ne 6 okt 2013

Určite ste už premýšľali nad prechádzkami farebným lesom, či septembrovými výstupmi odmenenými fascinujúcim výhľadom. Vieme, že počasie bude čoraz vrtkavejšie i to, aký užitočný môže byť „prenosný domov."

 

Pripravili sme preto pre Vás 7 spôsobov, ako môžete použiť celtu s rozmermi 3 x 3 metre. Prispôsobte si prístrešok aktuálnym podmienkam. Predstavte si noc strávenú v tichej prírode, šumenie lístia...a neúnavné bubnovanie dažďa na celtu nad Vami.

 

 

Obrátené V

 

Klasika, ktorá zabezpečí dostatok priestoru na spánok i zábavu. V prípade silného dažďa je potrebný ostrý sklon strechy, čo dosť uberie z miesta.

 

 

Diamant

 

Štvorec použitý diagonálne vytvorí prístrešok diamantového tvaru. Pozdĺžne zakryje väčšiu plochu, no z bokov neposkytuje až tak dobrú ochranu.

 

Lean to

 

Poskytne skvelú ochranu pred prudkým vetrom a dažďom. Keď si pred ním rozložíte oheň, tvorí výbornú odrazovú stenu.

 

Asymetrický

 

Ak potrebujete prístrešok s nízkym profilom, použite asymetrický tvar. Ako kotvenie postačia strom a dva kolíky.

 

 

Asymetrický 2

 

Pokiaľ nie je možné použiť na upevnenie strom, nahraďte ho pevnou palicou. Lano veďte cez ňu k zemi a zabezpečte ho kolíkom.

 

 

Kupola

 

Pokiaľ potrebujete maximálnu ochranu pred živlami, postavte si z celty kupolu. S nízkym profilom a uzavretými stenami vytvorí bezpečné prístrešie. Podobá sa na Asymetrický typ, absencia stredovej podpornej palice poskytuje viac priestoru. Využíva sa celá diagonálna dĺžka celty.

 

 

Tunel

 

Pri silnej búrke alebo podmáčanom teréne príde vhod izolácia aj zo spodnej strany.

 

Tento článok sme pre Vás spracovali do prehľadnej brožúry vo formáde .pdf. Môžete si ju zadarmo stiahnuť do svojho počítača.

 


 

 

Pripojte sa k viac ako 3500 ľuďom, ktorí zadarmo emailom dostávajú nové články hneď, ako sú publikované.

 

Kvalitné spracovanie, vysoký koeficient tepelného odporu a minimálne rozmery sú hlavnými prednosťami alumatky Reflective camping mat. Je mäkká, takže sa prispôsobí obrysom nocujúceho, čím sa skvelo hodí ako izolačná vrstva hamaky.

 

Počas horúcich dní ju zo skúsenosti odporúčame pripevniť na strechu prístrešku.

 

Rozmery po rozbalení: 1,8 x 0,6 m

Hmotnosť: 100 g

 

Z našej praxe

Keď nočné teploty klesnú pod 15 °C je potrebné počas spánku v prírode použiť pod spacákom izolačnú vrstvu. Do hamaky sa nám osvedčila ako najlepšia izolácia práve alumatka. Je ľahká, mäkká a tým dobre kopíruje obrysy tela. Navyše sa vďaka použitému materiálu pomerne málo šmýka, čomu výrazne napomôže aj jej umiestnenie medzi vrstvy samotnej hamaky.

 

Neodporúčame jej použitie počas spánku na holej zemi, keďže je tenká a netlmí nerovnosti. Vtedy radšej siahnite po karimatke.

 

Pridať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.