Rezbársky projekt: vešiak | Doprírody.sk

Martin Šípoš
Ne 23 nov 2014

Zima pomaly klope na dvere a ako si lepšie pripomínať chvíle strávené v prírode, než prácou s drevom? Vezmite do ruky nôž, kus suchého dreva a vyrobte si vlastný vešiak. Je to aj skvelý nápad na netradičný vianočný darček.

 

Ako základný materiál poslúži suchá palica s priemerom cca 2 prsty o dĺžke predlaktia. Nožom opatrne odstránime kôru a vyhladíme povrch. Hľadáme drevo, ktoré má prirodzené zakrivenie. Prípadné suky a hrče nie sú problém, po vyhladení obzvláštnia výsledný produkt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po skrátení palice na potrebnú dĺžku a opracovaní povrchu, zaguľatíme konce. Pri výrobe vešiaka používame 3 základné rezbárske techniky:

 

Palcom ruky, ktorou držíme drevo, tlačíme na chrbát čepele. Tým vytvárame silu potrebnú pre samotné rezanie. Tento spôsob dáva výbornú kontrolu nad hĺbkou a silou rezu.

 

 

 

 

 

 

 

Iný spôsob je držať budúci vešiak medzi palcom a ukazovákom. Zvyšnými prstami tlačíme na ruku držiacu nôž.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konce sa jednoducho zaoblia pomocou viacerých kratších rezov. Uchopte nôž za čepeľ, aby ste nad ním mali dobrú kontrolu. Palec slúži iba ako opora proti pohybu a musí byť vždy pod líniou rezu.

 

 

 

 

 

 

 

Ako dekoráciu môžete do vešiaka vyrezať meno alebo ornamenty. Používajte iba úplný koniec čepele. 

- predkreslite si nápis alebo obrázok ceruzkou

- čiaru vyrezávajte z oboch strán, takže vytvoríte zárez v tvare V

- čepeľ držte pod uhlom približne 45 ° a režte pomaly, ale dôrazne

- po vyrezaní jednej strany otočne vešiak a dokončite protiľahlú stranu zárezu, takže sa rezy stretnú v strede nakreslenej čiary

 

Celkom nakoniec naskrutkujte do stredu výrobku závesné očko. Dá sa samostatne kúpiť v galantérii alebo zrecyklujte starý vešiak. Hotovo, Váš prvý rezbársky projekt je úspešne dokončený :) Podeľte sa o svoje výtvory na našom Facebooku!

 

Za inšpiráciu i obrázky ďakujeme firme Mora, tradičnému výrobcovi zálesáckych i rezbárskych nožov.

Komentáre

Parádny návod na stanovačku v prírode. Už len ten háčik mať so sebou:)

Pridať nový komentár