Firepiston ohňový piest | Doprírody.sk

Hodnotenie: 
Average: 4 (5 votes)
CNC dural, 160 g, kresadlo, práchno a náhradné tesnenia v balení.
€39.90

Ohňový piest je tradičnou metódou zapálenia ohňa v tropických krajinách. U nás rastúce drevo nemá potrebnú hustotu - v pieste vzniká tak vysoký tlak, že rozpínajúci sa plyn prejde aj cez najmenšie mikropóry v dreve. Preto je ohňový piest vyrobený z duralu a spoje majú nitrilové tesnenie.

 

S ohňovým piestom máte v rukách zaujímavý spôsob založenia ohňa: úder na piest zapáli práchno. Prudký nárast tlaku zohreje vzduch vo valci, až dôjde k vznieteniu, podobný princíp ako v dízlovom motore.

 

Ohňový piest spája zaujímavý fyzikálny princíp s vysokou kvalitou spracovania a viacerými vychytávkami. Na spodu je ohňový piest vybavený kompletne vodotesnou (IPX-8) kapsulou pre uschovanie suchého práchna. Po odšroubovaní rúčky sa objaví skrytý firesteel ako záložný spôsob pre založenie ohňa. V prírode tak máte so sebou dve odlišné metódy ako založiť oheň, pre prípad že jedna z nich zlyhá. 

 

Piest je utesnený dvojitým tesnením vyrobeným z nitrilovej gumy. Je extrémne odolná voči mechanickému poškodeniu, nízkym a vysokým teplotám.

 

Vyrobené metódou CNC z hliníkovej zliatiny (dural).

 

Hmotnosť: 160 g

Súčasť balenia: zuhoľnatelý povraz (práchno), kresadlo, utesnená kapsula, 4 náhradné tesnenia

 

Ako ohňový piest (firepiston) funguje:

Pootvorte spodný ventil a vyberte piest. Na jeho konci je malá jamka. Do nej vložte kúsok práchna (cca 2mm). Jemne ho utlačte, aby na pieste držalo. Utesnite spodný ventil a vložte začiatok piestu do valca. Prudko stlačte piest (ideálne úderom o dlaň druhej ruky) a pomaly ho z valca vyberte. Práchno v jamke bude dútnať. Stačí ho vložiť do pripraveného hniezda zo suchej trávy a rozfúkať na plameň.

Pridať nový komentár